Skip to Content
Deodorant
Ümit Kalko Haberleri
Uncategorized admin / Ağustos 29, 2022

Kişinin yaşadığı toplum içre değeri olan , kabiliyet, hattıhareket ve öteki davranış biçimlerini vüruttirdiği süreçlerin tüyöneten.

Yetişek, önceden saptanmış esaslara göre insanların davranışlarında belli vürutmeler sağlamlamaya yarayan planlı etkisinde bırakır sürecidir.

Yetişek; ferdin davranışlarındaki yaşantısı yoluyla kasıtlı olarak ve isteyerek bileğteamülme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü kabilinden eğitimin bir çok tanılamamı mimarilabilmektedir. Fakat, günümüzde çoğunlukla yeğleme edilen tanılamam:

“Kişinin davranışında, kendi yaşantısı yoluyla ve kasıtlı olarak istenilen yönde( eğitimin ammaçlarına onat ) bileğteamülme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu teşhis göre;

· Yetişek bir süreçtir.

· Yetişek sürecinde, ferdin davranışlarının istenilen yönde bileğteamültirilmesi ammaçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki bileğteamülme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Yetişek sürecinde ferdin kendi yaşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç baş öğesi vardır.

1. Fakatç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Değerlendirmeler

Yetişek ammaçla başlar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam fiyat ve istimara ile son bulur. Sürecin bu mantığı bütün kültürler kucakin özdeşdır. Fakatçların içeriği ve öğrenme kucakin kullanılan öğretme yöntemleri kültürden kültüre göre bileğteamülebilir, fakat sürecin doğbeyı bileğteamülmez.

Yetişek kapsamı ve tanılamamlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Gün boyunca biriyi filozof ve terbiyeci, eğitimin ne başüstüneğuna üstüne farklı farklı tanılamamlamalarda bulunmuştur. Hasetmüzde ise eğitimin ikrar edilen ölçünlü tanılamamı şudur: Yetişek, ferdin davranışlarında kendi yaşantıları yoluyla kasıtlı olarak istendik davranış bileğteamülikliği meydana getirme sürecidir. Bu tanılamamlama ekseninde eğitimin genel hatları çizilebilir. Bu tanılamamlamanın içre eğitime üstüne bazı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi yaşantıları yoluyla”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış bileğteamülikliği” ve “müddetç” kabilinden kelimeler eğitimin anne taşlarıdır.

Yetişek, âdemoğlu kucakin ömür boyu devam fail bir süreçtir ve davranışlarda başkalık meydana getirir. Bu davranış değişiklikleri ise ferdin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişiklikleri istendik kısaca beklentilere ve hedeflere onat olabileceği kabilinden istenmedik yönde bile vürutebilir. Yetişek sürecinin teamülletilmesi ise kasıtlı kısaca programlı ve programlı olabileceği kabilinden vürutigüzel bile olabilir. Kasıtlı olarak meydana getirilen eğitime formal terbiye, vürutigüzel meydana getirilen eğitime ise informal terbiye denir. Henüz açıklayıcı bir örnek verirsek okul, dershane, terbiye merkezleri kabilinden mekânlarda maruz terbiye formal; ferdin kendi çevresinden edindiği ve planlı programlı olmayan terbiye ise informal eğitidir. şu demek oluyor ki terbiye yalnızca okullardaki öğrenmelerle sınırlı bileğildir.

Yetişek Türleri
Yetişek türlerine göre sınıflandırıldığında formal ve informal terbiye tamamlanmak üzere dü tür ortaya çıkar. Formal terbiye okullarda ya da kurumlarda belli bir çekim ve yetişek çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu terbiye tipinin belli bir amacı vardır. Bu düzende terbiye süreci yönetimsel bir ekip ve eğitmenler aracılığıyla planlanır. İnformal terbiye ise kendi kendine vüruten ölçüsüz ve programsız meydana getirilen eğitimdir ki can bu eğitimi içtimai çevresinden gizil olarak edilir.

Yetişek Sistemi
Yetişek, bir yol olarak ele hileındığında ise terbiye sisteminin üç baş ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, süreçler ve çıktılardır. Mebde; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, yapı, donanım, maliyet, personel kabilinden fiziki unsurlardır. Süreç; okul içre meydana gelen dersler, öğrenme yaşantıları ve ders aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde uzmanlık, yeterlilik, mezuniyet, imtihan payanları kabilinden istenilen davranış bileğteamüliklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Comments
No comments yet, take the initiative.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DEODORANT © 2023 https://buyukgoller.name.tr/ https://silivrimarangoz.name.tr/ https://yemeksiparis.name.tr/ https://parlaklik.name.tr/ https://takimlideri.name.tr/ Seo Fiyatları IQOS Heets fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al