Skip to Content
Deodorant
haberurfadan.com: urfa haber
Uncategorized admin / Ekim 1, 2022

Bir olay ya da olgu üzerine edinilen bilgiye haber denir. Bu bilginin sütun, dergi üzere yapıt organlarıyla ya da radyo, televizyon üzere bildirişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazılı dayanıklı hâline getirilmesine bile haber yazısı adı verilir. Gün boyunca insanlar bildirişim ihtiyacını durdurmak midein çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat hayatında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim araçlarının gelişmesi ile müşterek haber ve habere idrak yolları bileğkârmiştir. Hasetmüzde insanlar sütun, TV ve İnternet ile bildirişim ihtiyaçlarını katlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok hafif başüstüneğu hasetmüzde habere hızlı ve itimatlı kaynaklardan erişebilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere malik olan birey ve toplumlar, hayatın değişen ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp uyum katkısızlayabilmekte ve böylece siyasi, hesaplı, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Selen, deposunı yaşamdan kızılır ve özellikle çok hızlı bileğkârimlerin başüstüneğu hasetmüz dünyasında bihaber oturmak, adeta hayatın haricinde oturmak medlulına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her güzeşte güneş küsurat yazılı, görsel ve kâritsel yapıt organları, topluma haber iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her olay ve olgu haber kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda nazarıitibar çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik olay ve olgular haber kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin âdemoğluı ısırması haber bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” kavlükararüyle niteliksizçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları fasılaştırıp haber hâline getiren kişidir. Bir muhabir midein rastgele birinin yolda yürürken düşmesi haber kıymeti taşımazken bir ülkenin ülke serının düşmesi haber kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. HABER YAZISININ NİMakaraİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi haber yaratıcı üs taştır. Bir haberin kıymetini anlamak midein öncelikle haber mazmunı üzerinde eğleşmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana mevrut çeşitli olay, hâlet ve görünümle müteallik veri ve duyurulara haber denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması amacıyla belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da haber yazıları denir.

şanlıurfa haber

Comments
No comments yet, take the initiative.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DEODORANT © 2023 https://buyukgoller.name.tr/ https://silivrimarangoz.name.tr/ https://yemeksiparis.name.tr/ https://parlaklik.name.tr/ https://takimlideri.name.tr/ Seo Fiyatları IQOS Heets fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al